.

Porady logopedy

powrót 

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z mową to pamiętaj, że nie wystarczą same ćwiczenia u logopedy.

Bez Twojego systematycznego zaangażowania  Drogi Rodzicu każda terapia skazana jest na porażkę. Pierwsze lata życia  w rozwoju mowy są najistotniejsze ,potem w terapie trzeba włożyć dużo więcej wysiłku. Efekty procesu logoterapeutycznego  są tym lepsze ,im wcześniej zostały podjęte działania. To właśnie mowa ,jako jeden z wiodących czynników wpływa na całościowy rozwój dziecka, jego dojrzałość szkolną, dalszy poziom wiedzy i umiejętności oraz funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

Jeśli zasugerowano konsultację ortodontyczną, laryngologiczną, psychologiczną czy audiologiczną nie wzbraniaj się przed tym bo „jutro” może być już  późno.
Staraj się, aby ćwiczenia były atrakcyjne i angażowały kilka zmysłów dziecka. Pamiętaj, że czasem dziecko tak jak osoba dorosła  pewnych ćwiczeń nie lubi, ma do tego prawo-po prostu zastąp je innymi.
Bądź cierpliwi i opanowany. Terapia logopedyczna musi potrwać. Na efekty trzeba będzie poczekać, ale na pewno przyjdą.
Dostrzegaj nawet najmniejszy sukces dziecka i ciesz się razem z nim. Pozytywne motywowanie wzmacnia terapię, ale daje też dziecku poczucie pewności i wiary we własne możliwości.
Bądź wzorcem językowym dla swojego dziecka, pamiętaj mów wyraźnie i pełnymi zdaniami.
Nie zawstydzaj swojego dziecka poprawiając jego wymowę przy innych ,jeśli już to  w sposób taktowny zachęć go aby poprawił się sam.
Nie zmuszaj dziecka do ćwiczeń podczas choroby.
Spraw, aby ćwiczenia logopedyczne nie tylko korygowały wymowę ale również rozwijały jego słownictwo.
 
Katar ,czy może być groźny dla naszego dziecka ?

 

  W przypadku nieżytu nosa dziecko ,tak jak i osoba dorosła ma utrudnione oddychanie. Dodatkową, pojawiającą się trudnością zwłaszcza u dzieci młodszych stanowi niemożność oczyszczenia nosa. W sytuacjach przewlekłych (nieleczonych), uporczywych nieżytów nosa mogą pojawić się powikłania wtórne. Nieprawidłowe oddychanie ( wdech przez usta) prowadzi do tzw. niemowlęcej pozycji języka gdzie język  leży luźno na dnie i wsuwa się miedzy zęby powodując w  dalszej perspektywie poważne wady ortodontyczne. Często też źródłem nieprawidłowego oddychania i ułożenia języka są anomalie czy infekcje górnych dróg oddechowych (zatoki ,polipy ) ale także stany zapalne obejmujące migdałki podniebienne. Nieprawidłowości w zakresie ustawienia aparatu mownego, infekcje  są źródłem licznych  zaburzeń w zakresie artykulacji  wielu głosek, długotrwałe o charakterze przewlekłym mogą prowadzić do Opóźnionego Rozwoju Mowy a często i w przypadku nieleczonych lub nierozpoznanych infekcji do ubytku słuch

 

M.Nowak
.