.

Międzynarodowy Dzień Kropki

 

powrót 

15 września uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i zabawy. A wszystko zaczęło się od książki Petera H. Reynoldsa pt. "The Dot".

Był to dzień nie tylko odkrywania uczniowskich talentów, ale także doskonały moment do rozbudzania kreatywności. W obchody tego święta włączyła się cała społeczność szkolna. Kropki królowały na ubraniach nauczycieli oraz uczniów. Ci, którzy nie znaleźli ich w swoich szafach, ozdobili swoje koszulki w samodzielnie wykonane kropeczki i kółeczka.

 
 

W tym dniu nauczyciele prowadzili lekcje z kropką jako motywem przewodnim lub wymyślali zadania z kropkami. Na matematyce dzieci, wykorzystując alfabet Braille’a, odkodowywały treści związane z przedmiotem, utrwalały tabliczkę mnożenia w kosmosie oraz za pomocą punktowców tworzyły łamane. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Na lekcjach j. polskiego klasy 4-5 rozkodowywały obrazek, a klasa 7 za pomocą kropek, kresek i innych znaków poszukiwała tekstu w tekście. Kropki rządziły również na języku niemieckim.

 
 
 
 
 
 

Czwartoklasiści poszukiwali kropek w lesie, wykorzystując przy okazji przyrządy i pomoce przyrodnika. Starsi uczniowie przypominali sobie budowę komórki, wykorzystując aplikację 3D Quiver.

 
 
 
 

W klasach 1-3  nie mogło zabraknąć zajęć plastycznych inspirowanych kropką.  Uczniowie wykonywali prace, wykorzystując różne techniki. Z prac uczniów powstała wystawa, która zdobi szkolny korytarz oraz klasy.

 
 
 
 
 
 
 
 
Przerwy upływały na rysowaniu kredą kropek, kropeczek, kółek i kółeczek. Plac szkolny zrobił się kolorowy. Niesamowita historia Vashti posłużyła również jako temat do rozmów podczas godzin wychowawczych. Nauczyciele omawiali z dziećmi przesłanie tej historii, a także pomagali im uzmysłowić sobie, że każdy z nich posiada jakiś talent. Powstały również kolorowe drzewa.
 
 
 

 

Dzień Kropki sprawił radość zarówno uczniom, jak i nauczycielom.
 Z pewnością wpisze się on na stałe w kalendarium wydarzeń szkolnych.
 

 

                                                            M.Adamowska

.