.

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

 

powrót 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem.  Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 
 

W tygodniu poprzedzającym to święto nasza szkoła zamieniła się w skarbnicę wiedzy o języku. Pojawiła się gazetka dotycząca ciekawostek językowych, a także błędy, które najczęściej popełniają Polacy w mowie i piśmie. Okazało się, że uczniowie bardzo chętnie zerkali na informacje, a także robili zawody, kto więcej zapamięta.

 
 
Punktem kulminacyjnym obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego był konkurs przeprowadzany na przerwach. Konkurencja polegała na odpowiedzi na jedno z zagadnień językowych, ortograficznych czy gramatycznych. Uczniowie bardzo chętnie podejmowali wyzwanie i mierzyli się z zawiłościami języka.
 
 
Oprócz tego najmłodsi w swoich klasach rozpracowywali polskie przysłowia. Zabawie nie było końca.
 
 

Choć język polski nie należy do najłatwiejszych, powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby mówić i pisać poprawnie, bo poprawność jest naszą wizytówką.

 
 

 

                                                            J. Stróżyna, M.Maćkowiak

.