.

Gość z Paragwaju

powrót 
18 września 2018 r. do naszej szkoły zawitał niecodzienny gość - Siostra Elżbieta z zakonu elżbietanek. Siostra Ela od 10 lat pracuje na misjach w Paragwaju, a w naszej szkole gościła przed 4 laty. Tym razem ze względu na trwające prace rozbudowy szkoły nie mogła spotkać się ze wszystkimi uczniami. Podczas spotkania z klasami: II, III, IV i V siostra misjonarka pokazała krótki film o miejscu, w którym pracuje wraz z innymi 3 siostrami.
 
 

 

 
 
 
Uczniowie podczas oglądania filmu mieli okazję także  zobaczyć paragwajskie krajobrazy oraz różnorodne egzotyczne zwierzęta (tarantule, kolibry, kapibary, węże). Siostra także opowiadała o ulubionych zajęciach paragwajskich dzieci - grze w piłkę nożną, o kupowaniu koszulek na różne okazje z napisami dostosowanymi do tej okazji np. szkolnych biegach, spotkaniach młodzieżowych.
 
 
Podczas pogadanki uczniowie mieli okazję zadawać pytania. Dotyczyły one codziennego życia oraz zapytań o tym, czego "polskiego" brakuje siostrom? Siostra opowiedziała, że bardzo tęskni za polskim chlebem oraz o tym, że w Paragwaju nie jada się śledzi, a jabłka i gruszki to........egzotyczne, bardzo drogie owoce. Za to banany, cytryny i pomarańcze można zerwać wprost z drzewa.
 
 
 

Siostra opowiedziała także o paragwajskim napoju YERBA MATE i sposobach jego przyrządzania.

 

R.Superczyńska

.