.

List do Taty

powrót 

 

To już czwarta edycja konkursu „List do Taty”, który organizuje Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP oraz Zespół Tato. Net Fundacji im. Cyryla i Metodego. Przedsięwzięcie wspierane jest przez senatorów oraz Rzecznika Praw Dziecka. Na obszar północnej Wielkopolski ambasadorem Konkursu jest senator Mieczysław Augustyn. Cel, który przyświeca konkursowi, to propagowanie idei ojcostwa i przypominanie, jak ważną postacią w życiu każdego dziecka jest Tata.

 
 
 
Dnia 3 października br. w Auli  Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile odbyła się wielka gala podsumowująca tegoroczną edycję konkursu. Wzięli w niej udział ubiegłoroczni uczniowie  klas IV i V ze szkół podstawowych północnej Wielkopolski. Każdy z uczniów napisał do taty jeden list. Do biura Senatora Mieczysława Augustyna wpłynęło tym razem  blisko trzysta listów. Jak podkreślali organizatorzy, były to szczególne listy, niezwykle poruszające. Wszystkie były wyjątkowe, jednak trzeba było wybrać najlepsze. Nagrodzono 5 osób i przyznano  wyróżnienia.
 
 
Wśród laureatów znalazły się dwie osoby wyróżnione z naszej szkoły. Julia Pasierbek  z kl. VI i Nikola Pufalska  z kl. V a otrzymały z rąk senatora Augustyna dyplomy z gratulacjami oraz nagrody książkowe. Osobne, specjalne nagrody przyznane zostały trzem nauczycielom – polonistom, w uznaniu za ich szczególne zaangażowanie i ogromną pracą, jaką włożyli w  przygotowanie dzieci do konkursu. Jedną z uhonorowanych osób była polonistka z naszej szkoły Małgorzata Dominiak.
 
 
 
 
Po gali nastąpiła druga część uroczystości. Na emisję nominowanego do Oskara animowanego filmu  „Nazywam się Cukinia” zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu wraz z rodzicami i pedagogami. Film został wybrany nieprzypadkowo. Obraz przedstawia bowiem historię trudnego dzieciństwa, opowiedzianą z perspektywy dziecka. Główny bohater i jego współtowarzysze muszą mierzyć się z poważnymi problemami. Jest więc dorastanie w niepełnej, alkoholowej rodzinie, śmierć rodziców, epizody ryzykownych zachowań. Choć to animacja, to z pewnością nie jest to produkcja z gatunku „lekkich i przyjemnych”. Ma ona jednak uświadomić  - dzieciom, ale przede wszystkim rodzicom – jak ważna jest rodzina, wzajemne zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Film, choć trudny, wzbudził wiele emocji. Być może stanie się przyczynkiem do szczerych, otwartych rozmów w rodzinnym gronie, tak, by to, co najważniejsze, było wyrażane na co dzień.
 
 
 

W konkursie „List do Taty” strzelecka szkoła miała jedną z najliczniejszych reprezentacji. Swoje słowa do taty postanowiło spisać aż 31 uczniów. Nagrodzonym gratulujemy sukcesu, a wszystkim rodzicom – zwłaszcza tatom – gratulujemy tak ambitnych dzieci.

 
 
 

M.Dominiak

.