.

Zręczne rączki mam

powrót
„Szkoła Podstawowa w Strzelcach dba o edukację, ale i o rozwój zainteresowań swoich uczniów.
Jej program "Zręczne rączki mam", mający na celu rozwijanie zdolności manualnych dzieci, uzyskał dofinansowanie Fundacji Banku Zachodniego WBK” – czytamy w Tygodniku Nowym.
 

Projekt „Zręczne rączki mam” obejmuje dwa kursy:  kurs decoupage oraz kurs fraktali.

 
 
Celem kursu decoupage jest :
- poznanie techniki rękodzielniczej
– zdobienia różnorodnych przedmiotów,
- rozwój kreatywności i twórczego myślenia, 
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
 
 

Celem kursu fraktali jest :

- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia,

- ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej podczas tworzenia,

- umiejętność łączenia kolorystyki, wizualizacja przestrzenna.

Chętnych do poznania nowych technik zdobienia oraz wykorzystania elementów matematyki nie brakowało.

 
 

27 kwietnia 2009 r. podczas inauguracji zajęć, na ręce pani dyrektor Grażyny Rodek został przekazany symboliczny czek przez reprezentanta Fundacji „Bank Dziecięcych Uśmiechów” Banku Zachodniego WBK panią Jadwigę Chałupniczak oraz Kierownika Obsługi Klientów - Alinę Urban.

Na uroczystości obecny był też Wójt Gminy - Zbigniew Salwa oraz Sekretarz Gminy - Lidia Jasiołek.
Obecne były też autorki projektu: Małgorzata Adamowska – odpowiedzialna za przeprowadzenie kursu decoupagu oraz Dorota Pływaczyk, która wprowadzi dzieci w fantastyczny świat fraktali.

 
 

 

Czego nauczą się dzieci na zajęciach popołudniowych?

 

Decoupage umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Technika ta polega na efektownym zdobieniu przedmiotów (mebli, skrzynek, kasetek, tacek, doniczek, itp.) poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych i naklejanie ich na wybraną powierzchnię: drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową, plastikową lub skórę albo tkaninę.

 
 

W ostatnich latach odkryto dziwne konstrukcje, których nie można było zaliczyć do geometrii klasycznej. Odkryte obiekty geometryczne nazwano fraktalami. Twórcą pojęcia fraktal jest wybitny matematyk polskiego pochodzenia, prof. Benoit Mandelbrot.

 
 

Co to są fraktale?

Fraktal to obiekt samopodobny. Oznacza to, że część obiektu podobna jest do całości.

Fraktale widziane zarówno z daleka, jak i z bardzo bliska wyglądają tak samo. Dzieci podczas kursu najpierw zapoznają się z możliwością tworzenia fraktali na ekranie komputera – dzięki programom komputerowym. Następnie – samodzielnie przygotują elementy potrzebne do zbudowania przestrzennego fraktala jakim jest piramida Sierpińskiego.

 
 

Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał dyplom ukończenia kursu oraz wszystkie wypracowane materiały.

Mamy nadzieję, że zajęcia przyniosły dzieciom wiele korzyści i wniosły odrobinę radości w proces tworzenia czegoś nowego, do tej pory nieznanego i tajemniczego oraz wyposażyły w umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.

 

M.Adamowska

.