.

Szkoła z Klasą 2.0

edycja 2011/2012

powrót 
 
„Szkołą z klasą 2.0” to kolejna edycja akcji „Szkoła z klasą” prowadzonej od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą”. Ma na celu wypracowanie zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji i rozwijanie ciekawych i zarazem atrakcyjnych dla uczniów sposobów nauczania, przede wszystkim metody projektu edukacyjnego. Program pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł, i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła przystąpiła do tej akcji.

http://szkolazklasa2zero.nq.pl/wizytowka_szkoly?id=57

 

10 listopada 2011 roku odbyło się spotkanie otwierające. Wzięli w nim udział: pani Dyrektor Elżbieta Grzelaczyk, szkolny koordynator programu Małgorzata Adamowska oraz nauczyciele biorący udział w programie Szkoła z klasą 2.0: Dorota Pływaczyk i Natalia Sass.

 

Celem spotkania było:
- rozpoznanie zasobów szkolnych
- określenie problemów, z którymi chcemy się zmierzyć
- opracowanie całorocznego planu działania szkoły
 

Opracowano również plan działania.

"Dzięki udziałowi w programie chcielibyśmy pokazać pozostałym nauczycielom i uczniom w jaki sposób mądrze wykorzystać TIK w szkole i poza nią. Planujemy zachęcić do częstszego wykorzystania TIK na lekcjach innych niż informatyka czy matematyka. Zorganizujemy debaty klasowe, chętnych uczniów włączymy do pracy przy opracowaniu szkolnego Kodeksu 2.0. Dopilnujemy by wypracowany Kodeks wprowadzony został w  życie zarówno w szkole jak i w domu"

 
 
9 grudnia odbyła się debata szkolna w wyniku której został opracowany
Kodeks 2.0
1. Każdą lekcję chętnie znamy przy pomocy TIK, i mamy!
2. Piszę, streszczam i kopiuję, źródło wiedzy zapisuję!
3. Nic nie kradnę, nic nie zbieram, kupuję programy od właściciela!
4. Pamiętaj człowieku młody, nie kopiuj z neta bez właściciela zgody!
5. Netykieta w TIK pomocna i kultura jest owocna!
6. Komórka i kalkulator to wspaniała przynęta, ale używana po szkole, chłopcy i dziewczęta!
7. Na świetlicy - raz, dwa, trzy – nie do każdej wchodzisz gry!
8. Login, hasło – moja sprawa. Bezpieczeństwo to podstawa!
9. Niechaj dziadzio z babunią też w necie serfują!
 
 

30 maja odbył się w szkole Szkolny Festiwal Projektów 2.0. Ponad dwugodzinna impreza była podsumowaniem zmagań grup realizujących jedno z zadań programu Szkoła z Klasą, metodą projektu wykorzystując dostępne narzędzia TIK. Na tą niecodzienną i ważną dla uczniów uroczystość zaproszeni zostali: Wójt oraz jego zastępca, pani Sekretarz, przedstawiciele Rady Rodziców, pani Sołtys, rodzice dzieci przedstawiających projekty, nauczyciele i uczniowie szkoły. Prezentacja wszystkich projektów odbyła sie w klasie matematycznej, gdzie znajduje sie tablica interaktywna, która została wykorzystana podczas pokazu.

 
 

Do organizacji Festiwalu zostali włączeni nauczyciele realizujący zadania Szkoły z Klasą - przygotowywali prezentację swoich grup uczniowskich, opracowali gazetki i wystawy. Nie zapomniano także o zaprezentowaniu naszego Kodeksu. Nad całością czuwał koordynator - przygotował zaproszenia i dyplomy dla uczniów, sprawdził sprzęt. Pani dyrektor natomiast służyła pomocą cateringową oraz motywowała dobrym słowem.

 

Niecodzienne spotkanie rozpoczęła pani dyrektor. Powitała gości, a w szczególności przybyłych rodziców. Następnie głos zabrał koordynator, który w formie prezentacji multimedialnej wprowadził w ideę programu, zadania nauczycieli, koordynatora i dyrektora oraz  uczniów by uzyskać Certyfikat. Zaprezentowane też zostały zadania zrealizowane w I semestrze, poparte relacjami fotograficznymi.

 

Po krótkim wstępie przyszedł czas na prezentację grup. Jako pierwsza wystąpiła klasa IIb z projektem "Leśni Ludzie". Każdy z uczniów krótko opowiedział co wspólnie robili, czego sie nauczyli, czy im sie podobało. Otrzymali gromkie brawa, przede wszystkim za to, że pomimo drugiej klasy bardzo dobrze poradzili sobie z tak trudnym zadaniem. Podeszli do niego z pełnym zaangażowaniem, powagą a do tego świetnie się bawili.

 
 
 

Jako druga zaprezentowała sie klasa VI z filmami matematycznymi. Jako najstarsi uczniowie i najbardziej doświadczeni w publicznych wystąpieniach, dali upust swojemu kunsztowi aktorskiemu. Pokazali, że matematyka wcale nie musi być nudna i stresująca a wręcz przeciwnie. Filmiki wywołały dobry nastrój oraz sporo śmiechu wśród widowni. Debiutującym aktorom podziękowano gromkimi brawami.

 
 
 

Grupa I -  Marta, Patrycja, Damian, Sylwia i Przemek - przygotowali inscenizację o treści matematycznej

 pt. "Rozprawa rozwodowa Państwa Wyrwigroszów".

film

 

Grupa II - Sylwia, Marta, Natalia, Maciej i Oliwia  -  przygotowali inscenizację o treści matematycznej

pt. " Wybory Miss Obrotówki"

film

 

Ostatnią prezentującą się grupą była klasa V z projektem "Eko Moda". Na początek lider grupy zaprezentował zebrany materiał fotograficzno-opisowy z przebiegu realizacji projektu. Następnie każdy opowiedział o swoim zadaniu oraz przedstawił je.

 
 
 

Na koniec, co wywołało największe zainteresowanie rozdano ulotki przygotowane przez grupę oraz uszyte torby na eko zakupy. Projekt znalazł uznanie wśród pań na tyle, że złożono zamówienie na kolejne torby :)

 
 

By docenić zaangażowanie, pomysłowość i ciężką pracę wszystkich uczniów wręczono dyplomy uznania za wkład w realizację projektów.

 

 

 

Podsumowując prace nauczycieli i uczniów nasuwa sie tylko jeden wniosek - warto pokazywać dzieciom inne i nowe możliwości nauki, pracy a do tego twórczej zabawy! Wszyscy zgodnie zgłosili swoja gotowość do realizacji kolejnych pomysłów - projektów w kolejnym roku szkolnym!

 

http://blogiceo.nq.pl/internautki/

 
 

M.Adamowska

.