.

Scrabble w szkole

powrót 

Nie od dziś wiadomo, że nauka najłatwiej przychodzi przez zabawę. I tak na przykład gra w Scrabble pomaga w nauce języka polskiego, ortografii, a nawet matematyki i języków obcych. Uczy podejmowania strategicznych decyzji, logicznego myślenia, radzenia sobie ze stresem oraz  zapamiętywania. Nic więc dziwnego, że Polska Federacja Scrabble (PFS) stworzyła program „Scrabble w szkole”, aby spopularyzować tę grę wśród dzieci i młodzieży.

W Szkole Podstawowej w Strzelcach Kółko Scrabble funkcjonuje od marca 2012 roku. Wówczas to uczniowie, za pośrednictwem szkolnej koordynatorki projektu, pani Małgorzaty Dominiak, przystąpili do udziału w programie.

 
 

Strzeleccy Scrabllomaniacy wyróżniają się od innych pasjonatów tej gry tym, że nie spotykają się w jeden, określony dzień, lecz wykorzystują Scrabble przy każdej okazji. I tak grę polegającą na układaniu krzyżówek wykorzystywali na lekcjach języka polskiego, zajęciach unijnych czy wyrównawczych. Tak szerokie zastosowanie Scrabbli w procesie edukacji jest możliwe dzięki temu, że reguły nie stawiają uczestnikom ograniczeń, co więcej – gra może pełnić funkcję integracyjną. W jednej rozgrywce mogą mierzyć się  z powodzenie uczniowie zdolni i słabsi w nauce, młodsi i starsi. Do zwycięstwa prowadzi bowiem nie tylko posiadana wiedza, ale i pomysłowość, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia oraz spryt.

 
 

Zajęcia z wykorzystaniem gry Scrabble cieszyły się wśród uczniów ogromną popularnością. Z prawdziwą przyjemnością stawali do rywalizacji i nawet mimo kończącego się czasu przewidzianego na zajęcia niechętnie przerywali rozgrywki. Dlaczego? Dlatego, że Scrabble pozwalają przyswoić nowy materiał w lekki i przyjemny sposób, a przez to, że nie są tradycyjną szkolną metodą – nie wywołują lęku czy strachu.

 
 

Scrabble uczą także zdrowej rywalizacji, kształtują umiejętność gry zespołowej. Wykorzystując ten fakt, coraz częstsze są turnieje gry w Scrabble, w których uczniowie naszej szkoły mają zamiar startować. Póki co, próbowali swoich sił w kilku konkursach organizowanych w ramach programu „Scrabble w szkole”  - układali krzyżówki ze słów związanych z tematyką zimową czy wiosenną; projektowali wiosenne płytki z literkami, etc. Za pomocą Scrabbli opowiadali też o swoim hobby, a także prezentowali swoją znajomość lektury „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

 
 

Choć rok szkolny dobiegł końca, przygoda ze Scrabblami wcale się nie kończy. Wielu miłośników tej gry przez wakacje – z koleżankami i kolegami, a także całymi rodzinami – ćwiczyć będzie swoje umiejętności, a już od września uczniowie podejmą kolejne zmagania i wysiłki w walce o sukces w grze w Scrabble – jednej z najpopularniejszych gier logicznych.

 
M.Dominiak
.