.

Rajd na Gontyniec

powrót

Już po raz drugi grupa przyrodników ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach wraz z towarzyszącymi im opiekunami Małgorzatą Adamowską i Tadeuszem Serafinem wzięła udział w pieszym rajdzie "Poznajemy okolice Chodzieży".  Tym razem młodzi wędrowcy na cel obrali sobie trasę przez tak zwane "siedem gór" na najwyższy szczyt Wielkopolski - Gontyniec.

 
 
 
 
 
 

Mimo obaw, pogoda nie sprawiła zawodu a i humory dopisały znakomicie. Głównym celem rajdu było poznanie historii ukształtowania terenu oraz promowanie aktywnego wypoczynku. Dzieci spędziły czas nie tylko z rówieśnikami ale i ze swoimi rodzicami. Podczas marszu miały okazję poznać przyrodę najbliższej okolicy odnotowując swoje spostrzeżenia w karcie zadań, którą każdy uczestnik otrzymał na starcie.

 
 

 

 
 

Po dotarciu na szczyt pod metalową przeciwpożarową wieżą obserwacyjną odbyło się spotkanie z panią leśnik Magdaleną Szramą z Nadleśnictwa Podanin. Opowiedziała, w jaki sposób ukształtowały się pagórkowate tereny, jaki był i jest obecnie drzewostan i w jaki sposób sie odradza. Zaprezentowano także najnowszy sprzęt gaśniczy. Interesujące były też informacje na temat wieży obserwacyjnej zwanej dostrzegalnią. Na koniec spotkania z leśnikiem każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety oraz karty pocztowe, na których osobiście mogli odbić stempel okolicznościowy z okazji 90-lecia lasów państwowych.

 
 
 
 
 
 

Rajd zakończono w Ostoi "Pod Dębami" Nadleśnictwa Karczewnik, gdzie czekało na wszystkich rozpalone ognisko. Tam też zregenerowano siły piekąc kiełbaski i jabłka. Uwieńczeniem przyrodniczej wyprawy był konkurs ekologiczno-krajoznawczy z okazji obchodów Dnia Ziemi, do którego włączyli się uczestniczący w rajdzie rodzice. Aż miło było patrzeć, jak wspólnie dyskutowano nad właściwymi odpowiedziami.

 
 
 
 
 

I miejsce, w kategorii klas I-III zajął Nikodem Sieradzki wraz z tatą, natomiast II miejsce zajęła Amelia Grabowska z rodzicami. I miejsce, na poziomie klas IV-VI zajął Antonii Jańczak z tatą, II miejsce Bartosz Siurek z mamą, III miejsce Bartosz Sytek oraz IV miejsce Anita Budzisławska. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i gadżety o tematyce krajoznawczej ufundowane przez Nadleśnictwo Podanin. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał gadżety ufundowane przez Urząd Gminy w Chodzieży.

 
 
 

Organizator rajdu Małgorzata Adamowska serdecznie dziękuje fundatorom poczęstunku: Alicji i Ryszardowi Szajowskim, Ryszardowi Gładkowskiemu - "Cukiernia u Ignaca", Państwu Ignaczak - Masarnia w Strzelęcinie, Państwu Pietruszka - Sklep Ogólnospożywczy w Chodzieży oraz rodzicom klasy Ib. Wielkie podziękowania należą się także  przewodniczącej Szkolnej Rady Rodziców Ewie Czekalskiej, za pomoc w zorganizowaniu środków i ofiarowanie swojego czasu.

 
 
 
 
 
 

 Była to bardzo udana impreza, głównie przez wspaniałą pogodę, dobre humory i warunki przyrodnicze. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe odznaczenie Młodego Przyjaciela Przyrody. Do zobaczenia jesienią! Dasz Bór.

 
 
 

M.Adamowska

.