.

Jesteśmy...w kontakcie z energią

powrót

Ostatnie tygodnie marca w Szkole Podstawowej w Strzelcach minęły pod hasłem energii elektrycznej. Szkolny Klub  Młodego Ekologa, którego opiekunem jest Małgorzata Adamowska zgłosił swój akces w Konkursie "W kontakcie z energią", którego organizatorem jest ENEA.

 

 

 
 
 

Do działań mających na celu promocję wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej, jej poszanowania a także promowania zachowań ekologicznych zostali włączeni wszyscy uczniowie, począwszy od klasy I do VI. Aby wprowadzić w temat, zorganizowano zajęcia dla uczniów młodszych klas na sali komputerowej, gdzie wyświetlono 2 filmy udostępnione na stronie Organizatora skierowanej do dzieci i dorosłych.

 

Materiał filmowy okazał się doskonałym źródłem odpowiadającym na wszystkie założone cele konkursu. Po projekcji rozwinęła się dyskusja na temat słuszności ekologicznych sposobów wytwarzania prądu, oszczędzania energii, wody oraz środowiska poprzez segregację śmieci. Przyszedł czas na zadania w klasie i pracowni. Korzystając z dostępnych na stronie krzyżówek, quizów i rebusów dzieci świetnie się bawiły. Wiedzą już, jak można wykorzystać siłę wiatru oraz na długo zapamiętają znak ostrzegawczy, który zazwyczaj widnieje w miejscach zagrażających porażeniem prądem!

 
 

Uczniowie klas starszych mieli trudniejsze zadania. Podczas zajęć technicznych obejrzeli film z Krzysiem Elektrykiem w roli głównej! Mało tego, dowiedzieli się, skąd płynie prąd do domu, co to jest tablica rozdzielcza, jaką rolę odgrywają bezpieczniki oraz jak odczytać stan licznika, czyli zużycie prądu elektrycznego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Najważniejsze zasady oszczędzania energii w domu i szkole, dzieci zebrały i zapisały na kolorowych kartonach! By pokazać, jak oszczędzać energię w domu oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych szóstoklasiści nagrali filmiki instruktażowe z własnym udziałem, które mogą posłużyć jako doskonale źródło informacji dla najmłodszych.

 

Podsumowaniem wielu działań we wszystkich klasach, indywidualnych uczniów, grup i osób chętnych do wspólnego działania stały się malownicze gazetki, które ozdobiły szkolny korytarz. Można tam znaleźć 10 prostych sposobów, jak oszczędzać energię potrzebną do oświetlenia pomieszczeń, wiersze i rymowanki na temat ekologicznych źródeł energii a także piękne prace plastyczne klas I-III.

 
 
 
 
 
 

W celach promocyjnych, a także i dydaktycznych utworzono eko-bloga, gdzie można na bieżąco śledzić poczynania członków Klubu na rzecz ochrony środowiska. Starsi klubowicze mieli okazję zobaczyć, jak naturalną energię wiatru, wody, słońca oraz biogazów wykorzystuje się do wytwarzania energii. Odwiedzili Fermę Wiatrową w Margoninie, Elektrownię Wodną Klawek, Oczyszczalnie Ścieków w Chodzieży oraz Punkt składowania i sortowania śmieci w Pile. Należy nadmienić, że szkoła bierze udział w zbiórce baterii i akumulatorów, telefonów komórkowych, zużytych tonerów i kartridży z drukarek oraz makulatury. A wszystko by "Ziemi było lżej", by kształtować właściwe postawy ekologiczne od najmłodszych lat. Na stałe do kalendarza imprez wpisały się: Dzień Ziemi, Dzień Wody, Dzień Drzewa, Sprzątanie Świata, które cieszą się ogromną popularnością. W organizację ich zaangażowana jest nie tylko społeczność szkolna ale i rodzice oraz instytucje wspomagające.

 
 
 
 
 
 

M.Adamowska

.