.

Dzień Matematyki

powrót 

14 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im.H.Sienkiewicza królowała matematyka. Dzień Matematyki został zorganizowany po to, aby dać uczniom szansę polubić ten tak trudny przedmiot. Celem tej całodziennej imprezy była promocja matematyki, rozbudzanie zainteresowań oraz talentów matematycznych wśród uczniów, wdrażanie do pracy zespołowej i współzawodnictwa oraz umożliwienie uczniom wykazania swoich mocnych stron poprzez udział w konkursach.

 
 
 
 

 

 

Każda lekcja w tym dniu związana była z matematyką. Na języku polskim czy edukacji polonistycznej każdy pisał dyktando matematyczne, na języku angielskim przypomniano liczebniki i figury geometryczne – oczywiście w języku angielskim, na historii ćwiczono zapisywanie wieków przy pomocy znaków rzymskich a na informatyce uczniowie klasy 6 realizowała temat : graficzne fantazje - figury geometryczne w grafice wektorowej.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nie zapomniano o tabliczce mnożenia. Uczniowie kl.II-VI wchodząc do klasy na lekcje wykazywali się jej znajomością. Za każdą poprawną odpowiedź uzyskiwali naklejkę, którą wklejali do specjalnie przygotowanej tabeli. Na zakończenie dnia Super Matematyk  mógł się pochwalić 4 znaczkami i piątką w dzienniku. Przerwy również spędzano z matematyką. Na auli w Strzelcach a w Zacharzynie na korytarzu szkolnym wywieszone były różnorodne zadania matematyczne. Każdy znalazł coś dla siebie. Wybierano dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Ci, którzy nie czuli się dobrze w świecie liczb mogli kolorować matematyczne mandale.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wszyscy uczniowie w tym dniu rozwijali sprawności manualne oraz koordynację  wzrokowo - ruchową podczas wykonywania bryłki. Nie obyło się bez trudności i zniecierpliwienia podczas składania elementów sześciennej kostki. Wytrwała praca się opłaciła i efekt był satysfakcjonujący. Atrakcją tego dnia były również wykonywane przez uczniów kl.IV-V kanapki matematyczne. Było to zadanie zarówno ciekawe, jak i smaczne. W ramach tego święta odbyły się w szkole jeszcze dwa inne konkursy dla kl. IV-VI. Uczniowie rywalizowali o miano Mistrza Składania Kostek Tao oraz o uzyskanie jak największej liczby punktów w konkursie wiedzy matematycznej i otrzymanie tytułu Mateomistrz 2015.  

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podsumowanie matematycznych zmagań nastąpiło w dniu kolejnym. Wszyscy zebrali się na holu. Uczniowie kl.IVb zaprezentowali przedstawienie pt.:”Kłótnia liczb”. Następnie ogłoszono tak wyczekiwane wyniki konkursów.

 
 
 
 
 
 
 

Dyktando matematycznie bezbłędnie napisali: Bartosz Różański z kl. IIIa oraz Zuzanna Drejerska, Sara Bogacz, Sebastian Stelter z kl.IIIb. Mistrzem Składania Kostek Tao w kl.IV została Natalia Szefer z kl.IVa a w kl.V-VI – Anita Budzisławska z kl.V. Najlepszym matematykiem i laureatem konkursu Mateomistrz 2015 został Piotr Nylec z kl.V. Gratulujemy!

 
 

  Tak oto dzięki p.D.Pływaczyk, która była głównym organizatorem Dnia Matematyki i wszystkim pozostałym nauczycielom w czarującej atmosferze spędziliśmy kolejny dzień z matematyką. Wszyscy świetnie się bawili, chociaż na co dzień nie wszyscy kochają ten przedmiot. Pamiętajcie! Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

D.Pływaczyk
.